بهترین روش ها برای نگه داری از مبلمان خانگی
دکوراسیون

بهترین روش برای نگهداری از مبل خانگی

مبلمان از مهم ترین المان هایی هستند که در دکوراسیون خانه ها استفاده می شوند. این وسیله علاوه بر زیباتر کردن محیط، باعث می شوند تا بتوانید در منزل خود راحت تر استراحت کرده و حس بهتری داشته باشید. ما در طول روز از این وسیله استفاده های زیادی می کنیم، به همین دلیل باید  به بهترین شکل از آن ها مراقبت کرد تا آسیبی به مبلمان ما وارد نشود.

 برای این که بتوانید مبلمان خود را سالم نگه داشته و زیبایی آن ها را تا سالیان سال حفظ کنید، باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. همراه ما باشید تا در ادامه این مقاله از آداک، بهترین نکات نگهداری از مبل های خانگی را باهم بررسی کنیم.

مبلمان خانگی

عوامل آسیب رسان به مبلمان

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در رابطه با این موضوع بدانید عوامل آسیب رسان به مبلمان هستند. در صورتی که به این عوامل توجه نداشته باشید و از آن ها دوری نکنید، مبلمان خانه شما دچار آسیب های جدی می شوند. از مهم ترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نشستن در یک نقطه از مبل

یکی از مهم ترین و موثرترین عواملی که می تواند باعث آسیب رسیدن به این وسیله شده و زیبایی آن را به طور کامل از بین ببرد نشستن در یک نقطه از آن است. بسیاری از افراد عادت دارند که در مبل های چند نفره همیشه در یک نقطه بنشینند.

 این یعنی از یک بالشت مبل بیشتر از باقی بالشت ها استفاده می کنند. چنین موضوعی شاید در کوتاه مدت خود را نشان ندهد؛ اما در صورتی که به آن توجه نکنید پس از گذشت مدت زمان طولانی فوم بالشت ها جمع شده و راحتی خود را از دست می دهند. 

 1. پرش روی مبل

عاملی مهم که در خرابی مبل بیشترین تاثیر را دارد پرش روی آن است. در صورتی که روی مبل بپرید به تمامی اجزای آن آسیب خواهید زد. پریدن روی این وسیله باعث می شود تا پایه های آن آسیب دیده و حتی بالشت ها نیز از بین بروند.

 در بسیاری از شرایط مشاهده شده پس از پریدن کودک روی مبل چوبی، پایه های آن که از جنس چوب هستند شکسته یا دچار ترک شوند. همچنین بالشت ها پس از مدتی جمع شده و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. در برخی از موارد نیز مشاهده شده که پارچه این وسیله نیز با این کار پاره شده است.

نگهداری از مبلمان خانگی
 1. نچرخاندن کوسن و بالشتک ها

اشتباهی که بسیاری از افراد آن را دچار شده و در نهایت باعث خراب شدن مبل های خود می شوند این است که کوسن و بالشتک های این وسیله را نمی چرخانند. بسیاری از مبل ها به همراه بالشتک و کوسن تولید می شوند که اکثر مدل های راحتی هستند. 

درست است که کوسن مقاومت بالایی داشته و برای راحت تر شدن نشستن استفاده می شود؛ اما در صورتی که به درستی از آن استفاده نکرده و بالشتک ها را همانطور در پشت کمر یا زیر دست خود قرار دهید، پس از مدتی پشم داخل بالشت جمع شده و زیبایی ظاهری آن از بین خواهد رفت.

 1. خوابیدن روی مبل

یکی از عوامل مهم برای خراب شدن مبلمان خوابیدن روی آن ها است. بسیاری از افراد عادت دارند که پس از انجام کار های خود روی مبل استراحت کرده و دراز بکشند. دراز کشیدن روی این وسیله باعث می شود تا وزن زیادی به بالشت های آن وارد شود.

 این کار باعث خراب شدن فرم بالشت ها خواهد شد. از طرف دیگر اگر سر خود را روی دسته مبل قرار دهید، فومی که در این بخش قرار گرفته شکل و فرم ظاهری خود را از دست داده و علاوه بر مچاله شدن پارچه، باعث زشت شدن دسته این وسیله می شود. 

روش های مراقبت و نگهداری از مبل

اگر می خواهید مبلمانی داشته باشید که طول عمر آن ها بالا بوده و تا مدت زمان زیادی ظاهر زیبای خود را حفظ کنند، باید روش های مراقبت و نگهداری از این وسیله را بلد باشید. مهم ترین کاری که برای این هدف باید انجام دهید دوری از عوامل آسیب رسان است. 

بهترین روش همین بوده و باعث می شود که چندین سال طول عمر مبل های شما افزایش پیدا کند. روش دیگری که باعث زیبا ماندن این وسیله می شود شستشوی مرتب مبل ها و تمیز کردن بدنه چوبی آن است. توجه داشته باشید در صورت ماندن کثیفی روی این بخش پس از مدت طولانی پاک کردن آن سخت می شود. در ادامه روش های دیگر را نیز به شما خواهیم گفت.

روش های شستن مبل در منزل

همانطور که گفتیم یکی از روش های افزایش طول عمر مبل تمیز نگه داشتن آن است. در صورتی که روش های شستن مبل در منزل را برای این موضوع به کار بگیرید می توانید مبلمانی زیبا و جذاب داشته باشید. از مهم ترین این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از جارو برقی با برس نرم
 • استفاده از محلول آب و صابون برای تمیز کردن مبل کثیف شده
 • استفاده از پاک کننده های تجاری برای از بین بردن لکه های قوی

مراقبت از چوب مبل چگونه باید باشد؟

سوالی که بسیاری از کاربران در رابطه با مبلمان از ما می پرسند این است که مراقبت از چوب مبل چگونه باید باشد؟ در پاسخ باید گفت که این کار نیازمند رعایت کردن نکات مختلفی است. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از خوردن وسایل مختلف به چوب مبل
 • نکشیدن مبل روی سطح زمین یا فرش
 • نپریدن روی آن
 • استفاده از دستمال مرطوب برای پاک کردن گرد و غبار
 • بهره گیری از مواد براق کننده چوب جهت زیبایی بخشیدن دوباره به دسته ها و تاج مبل

لکه گیری و شست و شوی مبل

مهم ترین کار برای بهبود زیبایی این وسیله، لکه گیری و شست و شوی مبل است. در برخی از شرایط روی این وسیله لکه ایجاد می شود که ظاهر آن را خراب می کند. برای جلوگیری از این مشکل روش های مختلفی وجود دارد. می توانید با استفاده از آب و سشوار با دمای ملایم لکه های ضعیف و کم رنگ را از بین ببرید. همچنین می توانید از نمک و الکل نیز برای این کار کمک بگیرید.

 برای این کار باید مقدار کمی نمک را با الکل مخلوط کرده و سپس روی مبل اسپری کنید. می توانید با استفاده از دستمالی مرطوب مخلوط را پاک کرده و با سابیدن ملایم لکه را از بین ببرید. استفاده از صابون مایع، محلول سرکه و بخارشو نیز این لکه ها را از بین خواهد برد.

لکه گیری مبل

چیدمان مبل

یکی از نکات بسیار مهمی که می تواند باعث بهبود نگهداری از مبلمان شود توجه به چیدمان مبل ها است. در صورتی که مبل های خود را به بهترین شکل بچینید علاوه بر زیباتر کردن محیط، استفاده از آن ها را راحت تر نیز خواهید کرد.

 روش های گوناگونی برای این کار وجود دارد که البته به شکل و فرم مبل ها نیز بستگی دارد. به طور مثال مبلمان ال شکل همیشه باید به شکل ال در گوشه یا مرکز محیط قرار بگیرند. مبلمان معمولی نیز تا جای ممکن نباید به یکدیگر بچسبند. در این صورت با حرکت کردن مبل پارچه دسته ها ساییده خواهند شد. 

جابجایی مبل

نکته بسیار اساسی که باید برای نگهداری از مبلمان خود به آن توجه ویژه ای داشته باشید جابجایی مبل است. این موضوع بسیار مهم بوده و کمتر کسی به آن توجه می کند. در صورتی که هنگام جابجایی این وسیله آن را روی فرش یا روی زمین بکشید، پایه های آن خراب می شوند. 

این کار باعث می شود تا قسمت زیرین پایه های مبل ساییده شده و زیبایی خود را از دست بدهد. در برخی از شرایط نیز موجب شده تا پایه از جای خود کنده شوند. به همین دلیل باید به آرامی این وسیله را بلند کرده و پس از انتقال آن به مکان مدنظر، پایه ها را با احتیاط روی زمین قرار دهید.

براق کردن مبل

شما می توانید با استفاده از روش براق کردن مبل هم آن را زیباتر کنید. در صورتی که مبل براق باشد ظاهر آن چشمیگر شده و به ظاهر نو می شود. البته باید گفت که این موضوع تنها در مبل های چوبی کارساز است. در صورتی که مبلی چوبی دارید می توانید با استفاده از موادی مانند رزین یا اسپری های براق کننده روغنی، قسمت های چوبی را براق کنید. استفاده از رزین روی بخش های چوبی علاوه بر افزایش مقاومت چوب ها باعث درخشندگی و پر رنگ تر شدن چوب می شود.

نگه داری از مبلمان خانگی

کاور کردن مبل

اگر می خواهید طول عمر مبلمان خود را بسیار افزایش دهید باید به فکر کاورد کردن آن باشید. بسیاری از افراد دوست دارند که مبل ها را بدون کاور قرار استفاده کنند تا زیبایی آن ها مشخص شود؛ اما باید گفت که این کار درست نیست. 

در صورتی که از کاور مبل استفاده نکنید پارچه کثیفی های محیط را دریافت می کند. همچنین باعث می شود تا قسمت های چوبی خش بگیرند. به همین دلیل پیشنهاد می شود از کاور های دوخته شده به صورت تخصصی روی مبل استفاده کنید تا طول عمر آن افزایش پیدا کند.

قرار دادن مبل روی سطح صاف

از دیگر نکاتی که می تواند موجب افزایش عمر و سلامت مبلمان شما شود قرار دادن مبل روی سطح صاف است. در برخی از شرایط امکان دارد که سطح محیط دچار پستی و بلندی باشد؛ این موضوع باعث می شود تا ارتفاع پایه های مختلف مبل متفاوت شده و موجب عدم تعادل در آن شوند.

 علاوه بر این موضوع با به وجود آمدن چنین مشکلی به پایه هایی که روی زمین قرار گرفته اند فشار حداکثر وارد شده و می تواند باعث خراب شدن آن ها شود. به همین دلیل حتما تعادل مبل و صاف بودن سطح را بررسی کنید.

گردگیری مبل

کاری که باید برای زیبا نگه داشتن این وسیله انجام دهید، گردگیری مبل به صورت مداوم است. در صورتی که خانه شما از پنجره های مختلفی برخوردار است و هر چند وقت یکبار آن ها را باز می کنید، باید هفته ای تقریبا 2 بار مبل ها را گردگیری کنید. 

در صورت نشستن گرد و خاک روی پارچه مبل، ظاهر از آن زشت و کثیف می شود. اگر گرد و غبار را پاک نکنید، پس از مدتی به دلیل وارد شدن آن ها به بافت داخلی پارچه تمیز کردن مبل سخت تر خواهد شد. استفاده از دستمال مرطوب می تواند برای گردگیری پارچه مبلمان مناسب باشد.

گردگیری مبل

مراقبت از چرم مبل

اگر در خانه خود از مدل چرمی این وسیله استفاده می کنید، باید مراقبت از چرم آن را جدی بگیرید. مبل های چرمی را می توان یکی از محبوب ترین مدل های این وسیله دانست. این مدل همیشه ترند بوده و افراد از مدل ها و رنگ های مخلتف آن در خانه خود استفاده می کنند. 

باید به این نکته توجه داشته باشید که چرم نیازمند مراقبت های ویژه بوده و در صورتی که به درستی از آن مراقبت نکنید پس از مدتی دچار ترک خوردگی و چروکی می شود. پیشنهاد می شود هفته ای 2 الی 3 بار با استفاده از دستمال مرطوب یا اسپری های مراقبت چرم، پارچه مبل های چرمی را مرطوب کنید تا ترک نخورند.

نگهداری از دسته های مبل

نکته دیگری که می تواند باعث زیبا و ماندگار مانند مبل شود، نگهداری از دسته های این وسیله است. دسته های مبل از بخش های بسیار مهم این وسیله بوده که هم در ظاهر و هم کاربرد آن تاثیر دارند. برای این که این دسته ها آسیب نبینند، باید از تکیه دادن به دسته ها، نشستن روی دسته، گذاشتن سر روی دسته به مدت طولانی و… دوری کنید. همچنین بهتر است هر چند وقت یکبار با استفاده از شوینده های ملایم پارچه دسته ها را تمیز کنید تا کثیفی دست از روی آن پاک شود.

جلوگیری از تماس مبل با آفتاب

باید تا جایی که امکان دارد این وسیله را از تماس مستقیم با نور خورشید دور کنید. جلوگیری از تماس مبل با آفتاب نکته ای بسیار مهم در نگهداری از آن است. پیشنهادی که داریم این است که تا جای ممکن این وسیله را دور از پنجره قرار دهید تا نور خورشید باعث از بین رفتن بافت پارچه و کم رنگ شدن طرح های آن نشود.

 در صورت قرار دادن مبلمان در معرض نور خورشید، پس از مدتی این وسیله زیبایی و مقاومت پارچه های خود را از دست می دهد.

استفاده از پد محافظ برای پایه های مبلمان

پیشنهادی که برای شما داریم، استفاده از پد محافظ برای پایه های مبلمان است. در صورتی که از این پد ها استفاده کنید هم پایه مبل و هم فرشی که این وسیله را روی آن قرار داده اید دچار مشکل نخواهد شد. این محافظ ها معمولا از جنس پلاستیک یا سیلیکون هستند. 

استفاده از این پد ها باعث می شود تا پایه این وسیله روی کاشی و سرامیک کشیده نشده و باعث ساییدگی نشود. از طرف دیگر این کار موجب می شود تا جای پایه مبل روی فرش نمانده و باعث از بین رفتن بافت الیاف فرش نشود.

مبل را چگونه تمیز نکنیم؟

سوالی که می توان آن را مهم ترین نکات دانست این است که مبل را چگونه تمیز نکنیم؟ در پاسخ باید گفت نکات بسیار مهمی وجود دارند که دوری کردن از آن ها می توان موجب افزایش طول عمر این وسیله و جذاب ماندن آن شود. مهم ترین این نکات عبارت اند از:

 • از مواد شوینده قوی مانند سفید کننده ها دوری کنید.
 • هرگز پارچه های این وسیله را با استفاده از سیم یا برس های زبر تمیز نکنید. این کار باعث از بین رفتن الیاف پارچه می شود.

نتیجه گیری

مبلمان از المان های بسیار مهم در منازل به شمار می روند. این وسیله کاربردی علاوه بر زیباتر کردن دکوراسیون منزل یا محل کار می تواند کاربردهایی مختلفی مانند نشستن مهمانان، استفاده هنگام تماشای فیلم، استراحت کردن و… را به شما ارائه دهد. نکته مهمی که در رابطه با این وسیله وجود دارد این است که برای زیبا نگه داشتن آن ها باید نکات بسیار مهمی را رعایت کنید.

از این نکات می توان به مواردی همچون  لکه گیری و شست و شو، جابجایی صحیح، براق کردن، استفاده از کاور، قرار دادن مبل روی سطح صاف، گردگیری منظم، مراقبت دقیق از چرم آن، جلوگیری از تماس وسیله با آفتاب  و… اشاره کرد.

 بهره گیری از این نکات موجب می شود تا مبلمان شما در طول زمان جذابیت ظاهری خود را از دست ندهد. در این مقاله آموزشی از آداک تمامی این نکات را به طور کامل به شما عزیزان توضیح دادیم تا بتوانید از مبل های خود به خوبی مراقبت کرده و آن ها را سالم و جذاب مثل روز اول نگه دارید.

در صورت لکه گیری و کهنه شدن مبل های خود، می توانید با تعویض پارچه رویی مبل های خود ظاهر جدید و تازه به آن ببخشید. یکی از شرکت های معتبر برای خرید پارچه مبلی با کیفیت، شرکت آداک می باشد. آداک پریمیوم مفتخر است با ارائه خدمات حرفه ای در زمینه انواع پارچه های مبلی به مشتریان خود، خدمت رسانی کند.

سوالات متداول

چه عواملی موجب آسیب رسیدن به مبل می شوند؟

از مهم ترین عواملی که می توانند موجب آسیب رسیدن به این وسیله شوند مواردی مانند نور مستقیم خورشید، رطوبت، موریانه و مورچه، استفاده از مواد شیمیایی قوی، پریدن روی مبل، نشستن روی یک بخش از مبل و… هستند.

چگونه از چوب مبل مراقبت کنیم؟

اگر می خواهید چوب مبل خود را تمیز و زیبا نگه دارید باید هر چند وقت یکبار با استفاده از دستمال مرطوب یا حداکثر شیشه پاک کند قسمت های چوبی را تمیز کنید.

آیا کاور کردن مبل روی تمیز ماندن آن تاثیر دارد؟

بله؛ استفاده از کاور مبل جذب لکه و گرد و غبار توسط پارچه این وسیله را کمتر می کند. البته باید توجه کنید که کاور باید به طور کامل فیت مبلمان شما باشد تا ظاهر آن را خراب نکند.

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز 0

تماس با ما

2 نظر برای “بهترین روش برای نگهداری از مبل خانگی

 1. سما گفت:

  سلام نوشتین که آفتاب باعث میشه مبل خراب بشه ولی ما خونمون آفتاب گیره آفتای مستقم به مبل ها می خوره و این نگکرانم میکنه چون مبلهامون تازه هستن واسه اینکه خراب نشه چیکار کنیم

  1. پویا ابولقاسمی گفت:

   با سلام و وقت بخیر. میتونید از روکش و کاور مخصوص مبل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *